Riešenie problémov so zákalom

 

zakaleny bazenHlavnou príčinou zakalenia bazénovej vody môže byť vysoká koncentrácia železa alebo mangánu (voda je oranžovohnedá až hnedá), zvýšený výskyt vápnika a horčíka (biely zákal) a tiež vysoká koncentrácia organických nečistôt. Aby sa zabránilo vzniku zákalu bazénovej vody, je vždy dôležité udržiavať správne hodnoty všetkých kontrolovaných a vyhláškou č. 309/2012 Zb. nariadených parametrov, predovšetkým hodnotu pH, obsah voľného chlóru, redox potenciál atď.

Je dôležité správne a v správnych pomeroch používať vhodnú bazénovú chémiu a tiež ju dávkovať na vhodných miestach. K vzniku zákalov však môže dôjsť aj pri dodržaní správnych hodnôt parametrov vody. Tieto zákaly sú potom vo väčšine prípadov spôsobené vysokým množstvo železa, mangánu, vápnika či horčíka vo vode a môžu byť dané už vysokým obsahom týchto látok v napúšťanej vode. Ideálne je odstrániť tieto nežiaduce prímesi z napustenej vody ešte pred vstupom do vlastnej technológie pomocou tzv. predúpravy vody (odželezňovacia stanica a pod.). Ak sa napriek tomu v bazénovej vode vyskytuje vysoká koncentrácia kovov, dodávame pre riešenie týchto prípadov účinné prípravky GHC bazénovej chémie.
V prípade akýchkoľvek problémov s úpravou Vašej bazénovej vody, kontaktujte prosím odborníkov z AWV, s. r. o.  s dlhoročnou praxou, ktorí Vám poradia alebo problém pomôžu vyriešiť. Pri opakujúcich sa problémoch so zákalmi v bazénovej vode je dobré zabezpečiť detailný rozbor bazénovej vody a tiež napúšťanej vody, predovšetkým potom na obsah látok ako je železo, mangán, horčík, meď alebo na celkovú alkalitu. Rozbory možno vykonať napr. meracími prístrojmi a fotometrami Lovibond, ktoré tiež ponúkame.
GHC Stabilizátor tvrdosti
stabilizator tvrdostiPrípravok slúži na stabilizáciu tvrdosti vody, zabráni vzniku minerálnych zákalov (zafarbenie) a tvorbe usadenín na stenách, dne a na plochách v okolí bazéna. Prípravok na seba viaže ióny vápnika, železa, mangánu, medi a ostatných kovov a tak bráni ich ďalšej reakcii a vzniku minerálnych zákalov a zafarbeniu vody. Obzvlášť vhodné pri použití podzemnej vody zo studne alebo vrtu pri napúšťaní bazénu. Aby bol účinok lieku čo najlepší, je vhodné pridať ho hneď po napustení vody do bazéna, ešte pred prvým zachlórovaním a potom pri každom pripustení novej čerstvej vody. Prípravok sa dávkuje priamo na hladinu vody bazéna, do prepadového žliabku alebo vyrovnávacej nádrže pri zapnutej cirkulácii. Pri použití vo verejných bazénoch môže prípravok ušetriť zbytočnú prácu a náklady na čistenie vody od zákalu a tiež čistenie dna a stien bazéna od usadenín. Dodávame ho v PE kanistroch o objeme 10 l, 30 l alebo 60 l.

GHC Odstraňovač kovov
odstranovac kovuPrípravok účinne odstraňuje z vody prítomné kovy ako je železo, meď, mangán, striebro, vápnik atď. Dokáže tiež rozpustiť minerálne zrazeniny, ktoré vznikli na stenách, na dne a v potrubnom systéme bazéna, aby nebolo nutné bazén vypúšťať. Rozpustené kovy a vápnik začnú pôsobením prípravku kryštalizovať a môžu byť jednoducho odfiltrované. Liek tiež znižuje celkovú tvrdosť vody. Najlepšie funguje, ak sa pridá do vody ihneď po jej napustení a pri ďalšom pripúšťaní čerstvej vody. Použitie je vhodné aj pri už zakalenej vode, v ktorej sa minerálne látky už začali zrážať. Je možné pridávať manuálne priamo do vody rovnomerne po hladine bazéna, do prepadového žliabku, vyrovnávacej nádrže či dávkovacím čerpadlom. Dodávame ho v PE kanistroch o objeme 10 l, 30 l alebo 60 l.